Заборона Яндекса і Вконтакте. Що потрібно знати

16.05.2017 Від Rest

15 травня 2017 р. президент України Петро Порошенко своїм указом ввів у дію рішення РНБО від 28 квітня 2017 року “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)” щодо низки російських компаній. Пропонується терміном на три роки заблокувати активи російських сайтів “ВКонтакте”, “Одноклассники”, “Мейл.ру” та “Яндекс” та заборонити інтернет-провайдерам надавати доступ до вказаних ресурсів.

Наразі всі вказані сайти доступні в Україні.

Вашій увазі ми зробили підбірку із новин ТСН.

Що сталося

У вівторок, 16 травня, президент Петро Порошенко підписав указ про розширення економічних санкцій проти росіян і російських компаній. Всього в оновленому переліку 1 228 осіб і 468 юридичних осіб.  Новий указ включає й попередні санкційні списки. За станом на кінець 2016 року під санкціями України перебували майже 700 осіб і понад 200 компаній. Таким чином, перелік збільшився майже вдвічі.

Хто потрапив під заборону?

Україна вперше ввела санкції проти найбільших російських інтернет-компаній з одночасним блокуванням доступу до їхніх ресурсів.

Під санкції потрапили всі сервіси “Яндекса” (в тому числі й ті, що стосуються домену .uа), а також Mail.ru і підконтрольні їй соцмережі “ВКонтакте” і “Однокласники”.

У списку також є сайти “Лабораторії Касперського” і DrWeb (компанії раніше вже були під санкціями, але доступ до ресурсів не блокувався). Під заборону також потрапив розробник словників і програм для розпізнавання тексту ABBYY і найбільшого постачальника софта для діловодства “1С”.

Під заборону потрапив телеканал РБК, йому заборонили мовлення в країні. Крім нього в списках — НТВ, Перший канал, “Росія 24”, “ТВ Центр”, ВГТРК, “Звезда”, ТНТ, “Москва 24”, РЕН і інформагентство “Россия сегодня”.

Також під заборону потрапив ряд банків та компанії оборонного сектора. З повним санкційним списком можна ознайомитися в документі РНБО.

Як заборона позначиться на українцях?

Згідно із квітневим рейтингом компанії TNS, сайти, які підпадають під санкції, входять в десятку найпопулярніших серед українських користувачів. Так, наприклад, аудиторія сервісів Mail.ru Group (ВКонтакте та Однокласники входять в групу – ред.) становить близько 25 млн користувачів.

Коли Яндекс, ВКонтакте і Однокласники перестануть працювати?

Указ президент був опублікований у випуску “Урядового кур’єра” у понеділок, 15 травня. Це означає, що вже з учорашнього дня повинно було розпочатися блокування до вказаних ресурсів.

Як пояснюють експерти, коли відбувається бокування, то блокується специфічна ip-адреса. Це робиться наступним чином: українським інтернет-провайдерам (а щоб їм отримати таку адресу, потрібно зареєструватися в СБУ – прим.ред.) СБУ розсилає прохання заблокувати цю адресу.
Але є одна проблема. Вона полягає в тому, що неможливо контролювати цих провайдерів. В Україні на відміну від Росії немає централізованої розсилки провайдерам, кого треба блокувати. Плюс більшість користується мобільним інтернетом.

А провайдери мобільного зв’язку не мають централізованої системи глибокого аналізу трафіку, а отже вони не можуть відрізнити, чи це запит до Яндекса, чи запит до Google. Це говорить про те, що між указом президента про блокування і реальним блокуванням може пройти якщо не величезний проміжок часу, то взагалі нічого не буде зроблено. Або ж у Яндекса, сервери якого фізично розміщені в Україні, їх можуть просто забрати.

Окрім усього іншого, попри заборону окремих ресурсів, до них завжди можна отримати доступ через VPN, або проксі-сервери. Складніше буде тільки з сервісами Яндесу – на кшталт “Навігатору”, “Яндекс.Пробки”, “Яндекс.Такси” тощо.

Мої дані з ВКонтакте та Однокласників зникнуть?

Оскільки у вас не буде доступу до ресурсу, ви не зможете дивитися свої фотографії, читати повідомлення тощо. І оскільки заборона, згідно з указом, планується терміном на 3 роки, не факт, що ваші зберігатимуться протягом усього строку. Тож, якщо ви не хочете втрачати свої дані – варто зробити бекап. Вбудованих рішень, як наприклад у Facebook, ВКонтакте не має. Тож доведеться скористатися сторонніми ресурсами (ви це робите на свій страх і ризик, редакція не несе за це відповідальності). Один із найвідоміших ресурсів, який допоможе вам зберегти всі свої дані зі сторінки – VkBot. Теж саме стосується й інших соціальних мереж – доведеться користуватися сторонніми сервісами.

Що далі?

В Інтернет-асоціації України заявили, що українські провайдери на цей час технічно не можуть заблокувати сайти, що потрапили у санкційний список. Для реалізації блокування провайдерам може знадобитися час і великі кошти на переоснащення обладнання та зміну топології Мережі.

Тож, на часі поки невідомо як і коли відбуватиметься блокування. Чи це відбудеться одразу й автоматично, чи це розтягнеться у часі.

Водночас, Порошенко прокоментував рішення щодо введення санкцій щодо деяких російських сайтів. Зокрема наголосив на тому, що цього від України вимагають умови гібридної війни, яку веде проти нашої держави Росія. Він закликав усіх провайдерів припинити надавати доступ до всіх ресурсів, що потрапили під заборону, а українців видалитися з усіх підсанкційних соцмереж.